Τετάρτη 3 Απριλίου 2013

Επιτυχίες στα Σχολικά Πρωταθλήματα Αττικής (προκριματική φάση)

Νέες μεγάλες επιτυχίες είχαν οι μικροί σκακιστές της ΑΕΚ στα προκριματικά του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος. Στο Σχολικό  Πρωτάθλημα της βόρειας Αθήνας, ο Γιώργος Μπενίσης (φωτό), έκανε το απόλυτο σκορ με 6 νίκες σε 6 αγώνες και αναδείχθηκε Πρωταθλητής στη Β΄ Δημοτικού, Δεύτερος, ήταν ο επίσης ενωσίτης Ορέστης Νταφούλης με 5,5 βαθμούς. Τα δυο αετόπουλα βρέθηκαν μπροστά από άλλα 73 παιδιά της βόρειας Αθήνας και πήραν άνετα την πρόκριση τους για την τελική φάση του Σχολικού Πρωταθλήματος Αττικής που θα γίνει την Κυριακή 7/4 στις Αφίδνες (Κιούρκα). Εκεί θα διεκδικήσουν με πολλές δυνατότητες την πρόκριση τους στην τελική φάση του Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος που θα γίνει στην Ερέτρια από 27 μέχρι 29/4. Την πρόκριση για τα τελικά της Κυριακής πήρε και ο ενωσίτης Παναγιώτης Σιμιτζόγλου, που αγωνίστηκε στο σχολικό πρωτάθλημα κεντρικής Αθήνας στη Β΄ Δημοτικού. Με  5 νίκες σε 6 αγώνες τερμάτισε 6ος ανάμεσα σε 63 παιδιά της ηλικίας του και πήρε το τελευταίο  εισιτήριο απ΄τον όμιλο του για τα Κιούρκα. Την πρόκριση για τα τελικά της Αττικής έχει πάρει και ο Σαράντης Λεοντίδης (ΑΕΚ) τερματίζοντας στη 2η θέση της Α΄ Γυμνασίου του Σχολικού Πρωταθλήματος ανατολικής Αττικής με 4,5 βαθμούς σε 6 αγώνες, αλλά και η αδελφή του Δέσποινα Λεοντίδη, επίσης σκακίστρια της ΑΕΚ που αναδείχθηκε 1ο κορίτσι στην Γ΄ Γυμνασίου της ανατολικής Αττικής. Οι επιτυχίες δε σταματούν εδώ, αφού ο κιτρινόμαυρος Κωνσταντίνος Αγριόπουλος, στη δυτική Αθήνα,  με 4,5 βαθμούς σε 6 αγώνες, αναδείχθηκε 4ος ανάμεσα σε 52 παιδιά και πήρε και αυτός πρόκριση για τα τελικά της Κυριακής. Πρόκριση έχει πάρει εδώ και καιρό και ο Ερνέστος Πιλάλης, με την 1η θέση του στα παιδιά της Α΄ Δημοτικού της νότιας Αθήνας. Έξι λοιπόν σκακιστές και μια σκακίστρια της ΑΕΚ την Κυριακή, αφού πήραν προκρίσεις από τα πολύ  μαζικά περιφερειακά πρωταθλήματα της Αττικής,  θα συμμετέχουν στη 2η φάση του Πανελλήνιου Σχολικού πρωταθλήματος, με στόχο την πρόκριση στην τελική Πανελλήνια φάση. Στη τελική φάση του 25ου Πανελλήνιου Σχολικού Πρωταθλήματος που έχει ήδη προκριθεί ο ενωσίτης Αντώνης Καρασαλίδης, ως πρωταθλητής κεντροδυτικής Μακεδονίας στην Ε΄ Δημοτικού, αλλά και η Δανάη Παπακώστα, ως 2η στην Γ΄ Δημοτικού του σχολικού πρωταθλήματος Χίου, μαζί με τον αδελφός της Βασίλη Παπακώστα (2ος στη Στ΄ Δημοτικού). Ευχόμαστε καλή επιτυχία στα μικρά ΑΕΚόπουλα και πάντα νίκες!